Bee-Health

سلامت زنبور عسل

چرا نگران هستیم؟!

گیاهان و گل های وحشی در محیط زیست، ارزشی غیر قابل شمارش دارند. 80 درصد از گیاهان گلدار به گرده افشان نیاز دارند.

زنبورها در خطر هستند و باید حفظ شوند، آنها توسط آلودگی های زیست محیطی تهدید می شوند.

گرده افشانی

در عین حال که زنبورهای عسل در حال جمع آوری شهد هستند، گیاهان گلدار را نیز از طریق گرده افشانی بارور می کنند. گرده افشانی زمانی اتّفاق می افتد که گرده از گلی به گل دیگر منتتقل می شود. گرده افشانی به میزان زیادی به افزایش کیفیّت و کمیّت محصولات باغی و کشاورزی و پوشش مراتع کمک می کند. در واقع، طبق مطالعات صورت گرفته در سال 2012، افزایش عملکرد و کیفیّت محصولات کشاورزی در نتیجه گرده افشانی های زنبورعسل در سال جاری بیش از 17 میلیارد دلار ارزش دارد.

مشکلات گرده افشان ها

زنبورها توسّط آفت کش ها بطور خاص از بین می روند و در برخی مناطق جهان بدلیل واردات گونه های مختلف زنبور، یکپارچگی ژنتیکی خود را از دست می دهند و این خود نوعی تهدید به شمار می آید.

خطرات و تهدیداتی که مانع حفظ بقای زنبورها است

%23/2 از زنبورها در طول زمستان از بین می روند و این دغدغه ی مهمّی برای ما است چرا که ما در طول سال نیاز به موادّ غذایی داریم و لازمه ی آن حفظ زنبور است.

زمان استفاده از سموم و دوره های آن و بدون توجه و مطالعه برچسب سموم و موارد استفاده آنها، چرا که این مواد مضر به گل ها نفوذ می کند و هنگامی که زنبور بر روی آن می نشیند سبب صدمه به سیستم عصبی زنبور شده و ممکن است باعث مرگ زنبور شود.

  • عدم شناخت و آگاهی نسبت به دوره های زمانی گرده افشانی
  • تخریب و آلودگی های زیست محیطی
  • عدم آگاهی و استفاده از آفت کش های طبیعی و بدون ضرر برای زنبورها
  • عدم داشتن علامت هایی بر روی برچسب سموم مبنی بر ضرر آن برای زنبور
  • عدم استقبال باغداران و زمین داران، جهت دعوت زنبورداران به زمین هایشان به دلیل ضعف در توجّه، آگاه سازی و عدم ایجاد رغبت در مردم و زنبورداران.

راه هایی که می توانیم به گرده افشان ها کمک کنیم

زنبورعسل و حرفه زنبورداری به صورت مستقیم به موفقیِت در کشاورزی و دامداری کمک می کند. امروزه تولید عسل با چالش های بسیاری روبرو است. از جمله از دست رفتن و کم رنگ شدن حرفه زنبورداری به دلایلی همچون: کاهش مراتع، استفاده از آفت کش ها و سم پاشی در مزارع و باغات و …

در اینجا به چند راهکار حمایتی برای کمک به زنبورها اشاره می کنیم

  1. وجود گل و گیاه گلدار در باغ و حیاط شما.
  2. کاهش و یا محدود نمودن استفاده از مواد شیمیایی و سموم دفع آفات برای دفع آفات چمن، مزارع و باغات زمانی که گیاهان شکوفه دارند.
  3. ایجاد حوضچه های کم عمق آب شیرین باسنگ یا تکه های چوب که در آن قرار می دهید برای کمک به زنمبورهای تشنه که بتوانند بدون غرق شدن آب بنوشند.
  4. در صورت علاقه مندی، چگونه می توانید زنبوردار باشید با شیوه های پایدار و آموزش و تجربه تدریجی.
  5. آموزش و آشنایی کودکان با فعالیت هایی خلاق از مراحل تولید و برداشت عسل تا نقش زنبورعسل بر محیط زیست. طراحی پوستر یا سرگرمی هایی برای استفاده در کلاس.
عضویت / ورود